22-02-2019, imieniny obchodzą: Marta, Malgorzata, Piotr


Aktualności

OW ZOSP RP woj. małopolskiego - ekoLIDER 25
Autor: Łukasz , 2018-06-20 14:05:07

Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego - ekoLIDER 25 - lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podczas uroczystej GALLI organizowanej przez WFOŚiGW w Krakowie w dniu 14.o6.2018 r.Oddział Wojewódzki ZOSP RP został wyróżniony wśrod 5 podmiotów laureatów 25 -lecia WFOŚiGW specjalną nagrodą . Wyróżnienie  to jest związane z prowadzoną działalnością na rzecz ochrony środowiska w ostatnich latach,  szczególnie w działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży.

        Dlaczego nie wolno  śmiecić w lesie? Jakie zagrożenie dla ludzi i środowiska niesie powódź i inne klęski żywiołowe? Tego wszystkiego dowiadują się dzieci , które uczestniczą w programie „ Jestem mały , wiem więcej ‘’, organizowanym przez małopolski Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, A dofinansowanym przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Krakowie. Program jest skierowany do uczniów klas II i III szkół podstawowych . „Jestem mały, wiem więcej ‘’ to program realizowany od sześciu lat. Strażacy odwiedzają podstawówki , gdzie prowadzą dla dzieci warsztaty zakończone egzaminem , po którym najmłodsi otrzymują certyfikaty , że zdobyli cenną wiedzę i umiejętności. Są to m.in. umiejętność odpowiedniego reagowania na zagrożenia , wzywania służb ratowniczych , a także udzielania pierwszej pomocy. Bardzo ważnym elementem programu „Jestem mały , wiem więcej ‘’ są zagadnienia związane z ekologią.  Dzieci zapoznają się ze środowiskiem, w którym żyją , dowiadują się , jakie zagrożenia ekologiczne niosą z sobą różne klęski żywiołowe ( jak choćby powódź) itp.        Uczą się także odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań na łonie natury- np. tego ,że nie wolno śmiecić w lasach , nad rzekami i w innych miejscach , bo to nie tylko szkodzi przyrodzie , ale także może być bardzo niebezpiecznie : niepozorna szklana butelka , wyrzucona gdzieś w lesie czy na łące , może się nagrzać od słońca i w efekcie spowodować groźny pożar , który zniszczy faunę i florę na dużym obszarze. Szeroką wiedzą , nie tylko pożarniczą , ale i z dziedziny ekologii , muszą się także wykazać uczniowie szkół podstawowych , gimnazjalnych i średnich , którzy uczestniczą w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. To kolejne z przedsięwzięć edukacyjnych , od wielu lat organizowane przez ZOSP RP. Turniej zawsze zaczyna się od szczebla szkolnego. Potem są : gminny, powiatowy i wojewódzki , a na koniec centralny.

 

Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego w Krakowie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone     na stronie:  | odwiedziny: